Branden uppstod i ett hus i Tungsen på Rättvikssidan av länsgränsen till Hälsingland. Foto: SVT/Bengterik Busk

Villa totalförstörd i misstänkt mordbrand

Uppdaterad
Publicerad

Under natten och morgonen kämpade räddningstjänsten med att släcka en brand i ett hus i Tungsen på Rättvikssidan av länsgränsen till Hälsingland.

– Huset var övertänt. Det slog ut eld och rök genom fönstren, säger Rune Daniels, räddningschef.

Branden är nu släckt, men brandmän är kvar vid villan för att bevaka så att elden inte tar sig igen.

Dalarna – Blåljus

Platsen är avspärrad i väntan på polisens tekniska undersökning som inte kommer att genomföras under torsdagen.

Ingen person skadades i branden och det finns inte heller någon misstänkt. Flera förhör har dock hållits.

Larmet kom in vid klockan ett natten mot torsdagen och enligt polisen finns ingen naturlig orsak till att branden startats. Därför rubriceras händelsen som mordbrand.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Dalarna – Blåljus

Mer i ämnet