– Det är aldrig bra att andas in rök så om man känner obehag ska man stanna inne och stänga av ventilationen, säger Sverker Petersson på SOS Alarm.
Han uppmanar de som vill veta mer om situationen att ringa 113 13.
– Ring inte 112, de är redan överbelastade delvis på grund av branden men också på grund av vädersituationen runt om i landet, säger Sverker Petersson till Gävledala.
Vårdguiden har fått flera samtal från människor som är oroliga över brandröken.
– Får man svåra andningsproblem så ska man åka till akuten, säger Ann-Christine Wangås, chef för 1177 Vårdguiden i Dalarna.
Många ungdomstränare inom idrotten har också hört av sig till vårdguiden och undrat om de ska ställa in träningar på grund av röken.
– Det är föräldrarnas sak att avgöra om barnen ska träna i röken men det är inte att rekommendera. Jag skulle inte låta mina barn träna, säger Ann-Christine Wangås.
– Det är viktigt att komma ihåg att röken är inte giftig, det är brandrök. Det är de som har andningssjukdomar som är mest utsatta. För oss andra så kan det rinna i ögonen och sticka i halsen men det är inte farligt, säger Ann-Christine Wangås.