25 år har gått sedan F15 i Söderhamn flög för sista gången

Uppdaterad
Publicerad

År 2022 är det 25 år sedan F15 flög för sista gången. I en bok med titeln ”In memoria” på Söderhamns flygmuseum finns namnen på de totalt 37 personer som dog i tjänsten på basen.

Enligt dokumentären ”Pappa och kalla kriget” så omkom 550 stridsflygare i flygtjänst i Sverige under kalla kriget.

Jörgen Rystedt och Helge Ljungström arbetade båda två under många år på F15. De minns hur det var att arbeta i ett yrke, där döden var en del av vardagen.

– F15 var egentligen relativt förskonat från haverier, säger den tidigare stridspiloten Helge Ljungström.

Haverierna minskade

Under åren gick haverierna ned och därmed också dödsolyckorna. De två sista olyckorna med dödlig utgång skedde 1996, två år innan flygflottiljen var helt avvecklad. Innan dess hade F15 klarat sig från dödsolyckor sedan 1980.

Jörgen Rystedt och Helge Ljungström är numera engagerade i Söderhamns flygmuseum. I klippet berättar de mer om tiden på F15.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.