Allt fler studenter sparar på klädinköpen
Vi har tidigare berättat om studentmössor, men det är ju inte bara den som kostar. Så här funderar några elever på hur mycket de vill spendera på kläder.
Nu i dagarna är det många som slutar gymnasiet och tar studenten. Under fredagen tar cirka 400 elever på Bromangymnasiet i Hudiksvall studenten. Det brukar firas med fester, studentbal och middagar. Det kan kosta mycket pengar. Allt fler köper begagnade kläder för att spara pengar.
– Jag kommer att låna min mammas gamla balklänning och fixa hår och smink själv, berättar Ellen Backlund, elev på Bromangymnasiet.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.