– Det är helt fantastiskt att vi står här idag, säger Benny Pettersson från Storviks IF som under tio års tid arbetat för att hallen ska bli verklighet.
Parkhallen i Storvik har växt och blivit mer än 2,5 gånger så stor som innan. Till sommaren är det tänkt att den nya delen ska vara helt klar. Och i en andra etapp ska sedan den gamla byggnaden från 1930-talet renoveras.
Tillsammans med bygget av en multiarena på Jernvallen inne i centrala Sandviken, innebär det här vad som sägs vara den största satsningen på idrott och kultur i Sandvikens historia. För Sandvikens kommun beräknas kostnaden bli 270 miljoner. Dessutom bidrar Göranssonska stiftelserna med 100 miljoner. Men håller budgeten?
– Det ska den göra men i dessa tider ska man aldrig säga aldrig, säger kommunstyrelsens ordförande Peter Kärnström.
I klippet kan du följa med in i hallbygget och höra vad unga och gamla Storviksbor tänker om bygget