Foto: SVT/arkiv.

Fräck stöld i Hudiksvall – tjuv stal från solande kvinna

Uppdaterad
Publicerad

En kvinna i 45-årsåldern solade i ett solarium på ett gym i Hudiksvall. Samtidigt tog sig en tjuv in till henne. Hon hade med sig plånbok, mobil och nycklar i rummet – men allt var borta när hon solat klart.

Det var vid 18.30 på måndagskvällen som den fräcka stölden skedde, på Köpmansbergsvägen i Hudiksvall. Kvinnan låg och solade samtidigt som någon tog sig in i rummet.

Alla hennes värdesaker förvarades i det rum hon solade i – men var borta när hon solat klart. Polisen har upprättat en anmälan om stöld.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.