”Tillgänglighetsanpassa plats på läktaren så att även personer med fysiska funktionsnedsättningar kan vara publik på samma villkor som alla andra.”
Det skriver mamma Terese Eriksson bland annat i ett medborgarförslag till Ovanåkers kommun som i dagsläget fått 237 personer som stödjer förslaget.
Brist på tillgänglighetsanpassade platser
Bakgrunden till medborgarförslaget är att hennes 4-åriga dotter Ines sitter i rullstol. Hon vill gärna följa med och titta på storasyster Almas handbollsmatcher, men i dagsläget finns inga tillgänglighetsanpassade platser i Celsiushallen i Edsbyn, som är storasyster Almas hemmaplan.
– Ines blir sittande mitt i en utrymningsväg från läktaren. Det är väldigt trångt och Ines kan inte ha någon ledsagare bredvid sig.
Kommunen svarar
Ulf Ståhlberg, teknisk chef på Ovanåkers kommun är ny i sin yrkesroll och vet inte om kommunen fått förslaget förut:
– Det borde varit åtgärdat om man fått förslaget förr, säger Ulf Ståhlbeg.
Läs mamma Terese Erikssons medborgarförslag till Ovanåkers kommun här:
Tar du dig fram med hjälp av rullstol får du från läktaren på Celsiushallen svårt att följa aktiviteter som sker nere på planen. Du tar dig upp med hissen till läktaren, men sedan finns det dessvärre ingen plats som är tillgänglighetsanpassad, såvida du inte placerar dig mitt i gångarna in till läktaren. Men då kan du inte ha någon ledsagare sittande bredvid dig och risken är stor att din sikt skyms av basketkorgarnas baksida. Troligtvis kommer även några som ska beträda läktaren bli lite irriterade när du, i brist på annan plats, varit tvungen att placera dig mitt i ingången till läktaren.
Är det inte dags att se till allas lika värde, så att alla, oavsett rörelseförmåga får chansen att kunna se sitt syskon spela handboll, sitt barn gymnastisera eller sitt barnbarn spela fotboll? Tillgänglighetsanpassa plats på läktaren så att även personer med fysiska funktionsnedsättningar kan vara publik på samma villkor som alla andra.