Tommy Sandlin, tränare i Brynäs. Foto: SVT

Hör Samurajledarens jubelvrål

Uppdaterad
Publicerad

”En samuraj som går ut i en kamp får inte vara rädd, han får inte ens vara rädd för döden.” Möt legendaren i veckans Stopptid.

Det var den femte och avgörande SM-finalen 1993. Brynäs hade utjämnat ett två-noll-underläge i matcher mot Luleå. Men inför den sista perioden låg gästrikarna under med 1-0 på hemmaplan.

– En samuraj som går ut i en kamp får inte vara rädd, han får inte ens vara rädd för döden. Går vi ut idag och är rädd för att förlora då kan inte vi inte göra vårt bästa. Ishockey är ett sånt spel där förlusten hör till. Det sa Tommy Sandlin till SVT sport inför finalen.

Dramatisk vändning

Under matchen har Tommy Sandlin har kniven mot strupen och han har som vanligt inte visat några känslor. Nu återstår bara sex minuter. Luleå fortfarande i ledning. Brynäs kvitterar genom Andreas Dackell.

– Den här tvekampen, det är inte den som är bäst i vapenbruk som vinner utan det är de inre egenskaperna som avgör om man ska vinna, säger Tommy Sandlin till SVT innan matchen.

Andreas Dackell, slår in 2-1 till Brynäs på volley och det blir ytterligare ett mål för Brynäs innan SM-guldet är i hamn.

Det är första gången i Elitseriens historia som ett lag vänder ett två-noll-underläge i matcher.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.