Rektorn för Bergsjö centralskola, Eva Klang, har över en längre tid sett hur lokalerna inte räcker till. Under det senaste åren har det fått konsekvenser för elever och lärare.
– Vi sökte hela tiden nya platser för undervisning, det var så illa under en lång period att vi fick organisera undervisning i korridoren, säger Eva Klang.
”Fina och fräscha”
Fyra modulbyggnader har ställts på skolgården dit nu eleverna i årskurs sex har fått flytta in. De rymmer tre klassrum och ett personalrum men ska gynna hela skolan som har elever upp till och med högstadiet.
– Det här ger oss nya möjligheter att frigöra grupprum i den befintliga skolmiljö, så det här ger ökad flexibilitet och möjlighet till bättre undervisning, säger Eva Klang.
Medan snickare färdigställer det sista i de nya lokalerna har klass 6B kunnat påbörja undervisningen i sitt nya klassrum.
– Det är fint, roligt att få någonting nytt, säger Elias Eriksson i klass 6B
– De är väldigt fina och fräscha, och kul att vi har fått nya möbler, säger Ester Östberg i klass 6B.
54 000 kronor i månaden
Modulbyggnaderna hyrs och kostar 54 000 kronor i månaden, vilket blir nära 650 000 kronor per år. Ett kontrakt har skrivits på två år men det kan bli tal om en förlängning. Eva Klang såg ingen annan utväg för att lösa lokalbehoven, även om hon hellre hade sett en permanent utbyggnad, men det har inte politiken beslutat om ännu.
– Personligen hade jag önskat en permanent utbyggnad så vi hade vetat vad vi har, men det är en lång process så i det här läget är vi tacksamma för modulerna, säger Eva Klang.