Att designa en tingsrätt ställer höga krav på funktionalitet. Tingsrätten i Hudiksvall ska utöver funktion även kombinera ombyggnad med tillbyggnad. För arkitekten Christian Merkel har det varit viktigt att bygga ett hus utan baksida, som dessutom smälter in i nuvarande stadsmiljö.
– Vi tänker att det ska vara en variation när man går runt byggnaden, så alla sidor har någon form av funktion. Alla sidor är en framsida, och det har varit viktigt att man inte får en baksida någonstans, säger Christian Merkel, arkitekt.
Vuxit ur det gamla tingshuset
Anledningarna till att det behöver byggas en ny tingsrätt i Hudiksvall är många.
– Dels har det blivit en betydligt högre kravnivå på säkerhetsfrågor, och den nuvarande domstolsbyggnaden medger inte den typen av säkerhetslösningar längre. Man är helt enkelt för trångbodda, säger Henrik Fredriksson, vd på Smedjan Samhällsfastigheter.
Bygget beräknas stå färdigt hösten 2022.