Vid 16-tiden på onsdagen skulle appen fungera som vanligt igen, enligt Magnus Höijer, sektorchef för Välfärd Gävle.
Behövde ta ut papper
Enligt Magnus Höijer som är sektorchef på Välfärd Gävle så rör det sig om ett systemproblem som orsakat att appen ligger nere. De 2 000 personer som är beroende av tjänsterna kommer att beröras mer eller mindre.
Appen som ligger nere innehåller bland annat information om vilka insatser man ska göra hos respektive person och det styr låsen till dörrarna. All information som finns i appen går även att nå från datorsystemen hos kommunen.
– Det betyder att den information de behöver av kunder har vi behövt ta ut på papper, säger Magnus Höijer.
Förseningar kan tillkomma
För att kunna komma in hos de som är i behov av hemtjänst har de fått ta ut extranycklar, vilket kommer ta mer tid än vid vanliga fall.
– Det kan komma att bli förseningar över de besök man ska ha, men alla ska få sina besök, säger Magnus Höijer.
Enligt Magnus Höijer har man kontakt med de berörda på telefon.
– Det här kan innebära att vissa serviceinsatser som inte är högprioriterade när vi behöver prioritera, som städ och tvätt, kan behöva flyttas. Men alla kommer få sina besök och de nödvändiga insatserna.
Appen fungerade igen vid 16-tiden. Appen som var problemet kallas TES och tillhandahas av Tunstall som tidigare har haft problem med sina larmsystem.