Nyheter från dagen: 5 december

Publicerad

Utvalda nyheter från Gävleborgs län tisdagen 5 december.

En grafik visar en man stå ovanför en man som lutar sig över ett barn

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Här är händelseförloppet för tillfället då mannen ska ha knivhuggit sin bror. Foto: Grafik: Truls Wallin
Elisabeth Skoog

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Elisabeth Skoog på Gävle convention bureau är nöjd över att Gävle blir arrangör för boule-SM år 2025. Foto: Rikard Berglin / SVT
I bild till vänster undersköterskan Tallar Mustafa. I bild till höger: två män med huvjackor utanför luckan på akuten, varav en bankar på dörren.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Det kändes läskigt” säger undersköterskan Tallar Mustafa, under övningen där en hotfull situation med gängkriminella behövde avstyras. Foto: Lari Honkanen/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.