Den dikeskörda timmerbilen bärgas på E4 norr om Gnarp. Foto: Per-Erik Ström, SVT

Trafiken åter igång efter olycka med timmerbil på E4 norr om Gnarp

Uppdaterad
Publicerad

Timmerlastbilen välte på E4 norr om Gnarp. Den ska enligt uppgifter ha fått punktering och kört av vägen, ner i diket. I samband med det ska en stor del av timret ha lossnat.

Det uppges ha varit timmer över hela vägen efter olyckan, som skedde runt 11.30, och det blev totalstopp i trafiken med långa bilköer som följd.

Det finns ingen misstanke om brott i samband med olyckan och ingen person är enligt räddningstjänsten skadad.

Vid 12.30 inleddes bärgning av timret till en annan lastbil. Trafikverket har satt en preliminär sluttid för när den välta lastbilen ska vara bärgad till klockan 19.

Vid 16-tiden började polisen dirigera trafiken växelvis förbi olycksplatsen.

Foto: SVT Design

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.