Foto: TT

Vanligt att motionera - för att samla in pengar till välgörenhet

Uppdaterad
Publicerad

Att vandra, cykla och springa långa sträckor för att samla in pengar till välgörenhet blir allt vanligare, särskilt under sommartid. Barndomsvännerna Joakim och Mikael börjar sin 16 mils långa vandring i dag, måndag, för att samla pengar till hjärnforskningen.

– Det behövs, som i alla andra forskningssyften, in mer pengar för kunna att rädda fler liv och hitta en lösning på alla problem som är kopplade till hjärnan, säger Joakim Tillman.

Lång planering

Och förberedelserna inför vandringen har pågått länge.

-  Det var drygt ett år sedan vi kom på idén och det har varit planering i stort sett varje dag sedan dess. Vad vi ska packa och vad vi behöver ha med oss. Väder och vind kan man inte beräkna från dag till dag, så blir det så här varmt från början behövs en hel del vätska, säger han.

Vandrar fem och en halv mil om dagen

På måndag går starten från Sandviken till Köping, som är deras slutdestination. De kommer att gå fem och en halv mil om dagen och övernatta på två ställen, innan de beräknas vara framme i Köping onsdag kväll. Medan de går samlar de in pengar bland annat via Swish.

Skavsår och öm kropp

Det råder delade åsikter om att gå en så lång sträcka.

– Nära och kära funderar väl om vi är riktigt friska i huvudet när vi säger att vi ska gå 16 mil. Man får måla upp en bild framför sig hur det kommer att vara. Jag har redan målat upp hur det kommer att vara att kliva in på ishallen i Köping efter de här tre dagarnas vandring med skavsår och ömmande kropp.

MISSA INTE: Så får du lokala nyheter i SVT:s app

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.