Efter ett år med både restriktioner och snålt med snö känns helgen som en succé för både de som arbetar och för de besökande.
– Vi har en rekordhelg och det känns jätteskönt. Vi är ju en sådan anläggning där vi kan vara ute och det är fruktansvärt bra så att vi slipper trycka ihop oss inne. Det är skönt att se att folk vill komma ut fortfarande och åka skidor, säger platschefen Johnny Jernqvist.
Besökare från hela världen
För far och dotter som vanligtvis åker skidor varje år i Boston i USA fanns det stor glädje och nervositet inför att nu för första gången få prova de svenska backarna.
– Det är vår tradition att kunna spendera varje helg så gott vi kan genom att åka skidor. Vi är jätteexalterade, det är första gången vi åker skidor i Sverige så vi är nervösa och taggade, säger besökarna Charles Forcey och Alja Forcey.