Två personer skadades allvarligt i samband med en knivskärning på en pizzeria i Frillesås under fredagskvällen. Foto: Joakim Eriksson/Agena Foto

Två män åtalas för mordförsök efter knivdådet på pizzeria i Frillesås

Uppdaterad
Publicerad

De två personer som greps misstänkta för mordförsök på en pizzeria i Frillesås i början av juni åtalas nu. De misstänkta gärningsmännen är 19 och 21 år gamla.

De två männen ska ha knivhuggit och misshandlat tre andra personer på en pizzeria i Frillesås en fredagkväll i början av juni.

Männen utdelade flera knivhugg och enligt åklagaren handlar det om mordförsök. Skadorna var allvarliga och enligt åtalet var det endast tillfälligheter som gjorde att knivhuggen inte var dödliga. I andra hand yrkar åklagaren att de ska dömas för grov misshandel.

En av gärningsmännen åtalas även för våldsamt motstånd, då han gjorde motstånd under gripandet senare samma dag. Han ska ha sparkat mot polisen och vägrat att gå ner på knä.

De två männen står åtalade i Varbergs tingsrätt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.