Foto: Privat

Fastighetsägaren: ”Det är fruktansvärt sorgligt”

Publicerad

Martin Eirefelt är vd för det bolag som äger byggnaden som totalförstördes i nattens brand.

– Det är många företag och privatpersoner som drabbats, säger han till SVT Nyheter Halland.

Enligt Martin Eirefelt har de ungefär tio hyresgäster i den byggnad som förstörts i branden.

– Det är ett stort gym och flera andra företag med olika verksamheter. Dessutom har vi en förrådsdel som privatpersoner hyr förråd i. Många har förlorat allt de äger och sina minnen. Vårt eget huvudkontor låg också i byggnaden, säger han.

Branden i Falkenberg

Saknar ström

I omkringliggande fastigheter finns ytterligare tio till femton hyresgäster. Deras lokaler verkar inte ha skadats, men de kan inte vara i byggnaderna ändå eftersom de saknar ström.

– Den stora huvudledningen fanns i den nedbrunna byggnaden, vi jobbar med energibolaget för att få till en annan lösning.

Martin Eirefelt betonar att det är en gammal sekelskiftsbyggnad som gått förlorad.

– Det är vår allra största fastighet, en gammal mekanisk verkstad i tegel som förstörts. Det finns inte så många byggnader i den storleken kvar i Sverige.

Tillfälliga lokaler

Vad det gäller försäkringsfrågan säger han att varje hyresgäst får ta kontakt med sitt eget försäkringsbolag och lägga upp en strategi.

– Under tiden försöker vi vara behjälpliga med att ordna fram tillfälliga lokaler på andra platser i kommunen i den mån det går.

Enligt Martin Eirefelt kan det dröja minst en vecka innan han själv eller hyresgästerna kan komma in i fastigheten igen, på grund av rasrisk och pågående polisutredning.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Branden i Falkenberg

Mer i ämnet