– Jag tror att det är en win win-situation för hela samhället, säger Ann-Charlott Mankell (M) ordförande i hemvårdsnämnden, i ett pressmeddelande.
Projektet som startade i våras går ut på att erbjuda Halmstadbor över 79 år två träningspass i veckan under tio veckor. Över 300 personer anmälde sig när projektet lanserades.
Hoppas senarelägga hemtjänstinsatser
Halmstads kommun menar att projektet varit en succé och att man därför beslutat om en fortsättning under 2019.
– Vi vill följa projektet ytterligare och se hur den psykiska och fysiska hälsan påverkas inte minst när det gäller att bryta ensamheten bland vår äldre samt om satsningen på sikt kan senarelägga behovet av hemtjänstinsatser och inflyttning på äldreboenden, säger Ann-Charlott Mankell (M) i pressmeddelandet.