Halmstad – Swedbank rånat – misstänkt rånare gripen

Uppdaterad
Publicerad

En ensam beväpnad man, rånade Swedbanks kontor på Nyhems torg strax före klockan elva idag på tisdagsförmiddagen.

-En yngling har kommit in på banken, hotat personalen med ett pistolliknande föremål, säger kriminalkommissarie Inger Ohlsson till Västnytt. -Sedan har han sprungit därifrån och fortsatt vidare på cykel.

Han bar en grön mask och en mörk jacka. Polisen spärrade av platsen och gjorde en teknisk undersökning.

Senast i februari rånades Swedbank på precis samma sätt, av en man som hotade personalen med pistol och som sen försvann på cykel. Det rånet är fortfarande ouppklarat. Vid det rånet fick rånaren med sig en stor summa pengar.

Senare på tisdagseftermiddagen greps en man på järnvägsstationen misstänkt för rånet. Han anhölls som skäligen misstänkt. Enligt polisen är den anhållne en 17-årig pojke.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.