Efter det att den förra matbutiken stängde igen har Holms bybor haft fyra-fem kilometer till närmsta butik. Att bunkra på sig nödvändigheterna har därför varit väsentligt, enligt Angelica Nyberg som bor i byn.
– Vi har storhandlat jättemycket. Har man saknat något har man fått hitta lösningar kring det eller åka långt för att handla det lilla, säger hon.
Hur det fungerar med en obemannad matbutik och vad byalaget samt några Holmbor tycker om den nya butiken får du reda på i klippet ovan.
Butiker satsar på obemannat
Antalet obemannade livsmedelsbutiker växer snabbt i landet.
Två nystartade kedjor dominerar: Automat och Lifvs, som siktar på att ha 100 butiker i Sverige vid årsskiftet.
Även Ica har provat på konceptet, där Ica Nära Sillerud utanför värmländska Årjäng varit ett pilotprojekt där kunderna fått låsa upp dörren med hjälp av bank-ID.