Mopedstölderna har ökat i Halmstad
De senaste tre åren har antalet mopedstölder ökat i Halmstad. En av dem som drabbats är Canita Dagårds son som nyligen blev av med sin moped.
Inne i garaget, med låst med kedja och rattlås stod Canita Dagårds sons moped, något som inte hindrade tjuven. När Canitas son, öppnade garageportarna en morgon stod det nämligen inte någon moped på plats där.
– Först trodde han att han hade ställt den utanför huset eftersom den inte stod i garaget, vilket han inte hade, så han blev väldigt chockad, säger Canita Dagård.
Hur kändes det som förälder?
– Det är katastrof att det har gått så här långt. Nu måste man köpa extra lås, då det inte räcker med ett vanligt. Sen måste man ha försäkringar och de blir allt dyrare. Det är en jättetråkig utveckling, säger Canita.
Hoppas på hjälp från allmänheten
Sonens moped är försäkrad och stölden polisanmäld. I hopp om att kunna hitta mopeden, har de även gått ut på sociala medier med en efterlysning.
– Det är flera tusen som delat inlägget. Folk är upprörda och folk går samman. De tipsar om att de kunnat se mopeden, vilket är fantastiskt att det engagemanget finns hos människor runt omkring, säger Canita.
Antalet stölder har dubblats
Enligt siffrorna polisen tagit fram åt SVT Nyheter Halland har antalet mopedstölder dubblats sen 2016. Förra året rörde sig om totalt 121 stulna mopeder och hittills i år är det 46. För tillfället jobbar polisen med att synas offentligt för att kunna förebygga brott som dessa, men det är inte ofta brotten sker inför ögonen på polisen.
– Siffrorna talar sitt tydliga språk, det har ökat. Vi måste börja jobba mer med försäkringsbolagen, mopedägare och övriga aktörer i samhället, säger Kenneth Mattson, kommunpolis i Halmstad.
Vad har du för tips till mopedägare?
– Först och främst att ha ett bygellås, så man ej kan klippa upp det och även låsa fast mopeden om det går, säger Kenneth Mattson
I klippet ovan berättar Canita mer om stölden
Så här ser antalet mopedstölder ut i din kommun
Halmstad
Antalet mopeder stulna 2016: 66
Antalet mopeder stulna 2017: 101
Antalet mopeder stulna 2018: 121
Antalet mopeder stulna hittills i år: 46
Kungsbacka
Antalet mopeder stulna 2016: 57
Antalet mopeder stulna 2017: 48
Antalet mopeder stulna 2018: 78
Antalet mopeder stulna hittills i år: 39
Varberg
Antalet mopeder stulna 2016: 11
Antalet mopeder stulna 2017: 27
Antalet mopeder stulna 2018: 25
Antalet mopeder stulna hittills i år: 6
Laholm
Antalet mopeder stulna 2016: 18
Antalet mopeder stulna 2017: 12
Antalet mopeder stulna 2018: 15
Antalet mopeder stulna hittills i år: 7
Falkenberg
Antalet mopeder stulna 2016: 32
Antalet mopeder stulna 2017: 58
Antalet mopeder stulna 2018: 28
Antalet mopeder stulna hittills i år: 30
Hylte
Antalet mopeder stulna 2016: 2
Antalet mopeder stulna 2017: 3
Antalet mopeder stulna 2018: 3
Antalet mopeder stulna hittills i år: 2
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.