Störst totalsumma lägger Varberg – 1,5 miljon kronor. Pengarna går till bland annat upprustning av befintliga slingor, upprustning av elanläggningen samt fyra nya ljusinstallationer.
Den största delen av pengarna står Varbergs energi för. 90 000 kronor betalas av Fastighetsägarna och 130 000 kronor kommer från närings-och destinationskontoret. Den senare summan är skattefinansierad, vilket innebär att kostnaden för julbelysningen ligger på 2 kronor per varbergare i år.
Byter ut allt 2020
Tittar man på den skattefinansierade totalsumman ligger Falkenbergs kommun i topp med 300 000 kronor. Där landar kostnaden per invånare på 6,6 kronor, vilket är högst i länet, enligt de siffror som SVT Nyheter Halland fått.
I Halmstad lägger kommunen i år 250 000 kronor på julbelysning. Kostnaden kan komma att skena de närmsta åren eftersom det finns en önskan att byta ut samtlig belysning i city, som varit densamma i 14 år. Ett sådant projekt skulle kosta 1,2 miljoner kronor.
I Hylte kommun går det inte att särskilja driftkostnaden för julbelysningen eftersom den går på samma el som gatubelysningen.
I beloppen ingår inte bara kostnader för driften av belysningen utan även investeringar och arbete med att sätta upp och ta ner den.
I klippet berättar Björn Sjöström, vd för Varberg energi, om hur man gjort i Varberg i år.
Totalkostnad för julbelysning per kommun och invånare
Falkenberg: cirka 300 000 kronor / 6,6 kronor per invånare
Halmstad: cirka 250 000 kronor / 2,5 kronor per invånare
Hylte: cirka 48 900 kronor / 4,49 kronor per invånare
Kungsbacka: cirka 215 000 kronor/ 2,7 kronor per invånare
Laholm: cirka 126 700 kronor / 5,03 kronor per invånare
Varberg: 1,5 miljoner kronor (varav 130 000 kronor är skattefinansierade) / 2 kronor per invånare
Källa: Respektive kommun