En 19-åring och en 17-åring åtalades för rånet, som enligt mannen som blev utsatt genomfördes av tre maskerade personer. En av männen, 19-åringen döms, 17-åringen frias.
Offret var på väg hem vid två-tiden den 29:onde oktober efter en utekväll. I höljd med korsningen Södra Stenbocksgatan och Furutorpsgatan blir han ikapphunnen bakifrån av en man som riktade en pistol mot honom. Ytterligare två män slöt upp och en av dem avfyrade en elpistol. Männen fick med sig mobiltelefon, kontanter, nycklar och en ryggsäck med plånbok och hörlurar i.
Polisen kunde senare under kvällen gripa 19- och 17-åringen på en hamburgerrestaurang. 19-åringen hade samma bandana som brottsoffret beskrivit för polisen, hörlurarna samt offrets plånbok. 19-åringen hade både elpistolen och en soft-air-gun på sig då polisen hittade honom.
19-åringen döms till två månaders fängelse och skyddstillsyn för rån, ringa vapenbrott och ringa narkotikabrott. 17-åringen kan inte bindas till något brott utan frias istället.
Brottsoffret ska få ett skadestånd på 13 500 kronor.