Anlagd brand vid villa i Glumslöv
Vid midnatt natten mot torsdag började det började brinna på flera ställen i närheten av en villa i Glumslöv utanför Landskrona. Polisen misstänker mordbrand.
– Det finns ingen hotbild mot någon som bor i villan vad vi känner till nu i alla fall, säger Calle Persson, presstalesperson vid polisens ledningscentral.
Polisen misstänker att någon tänt eld på flera ställen omkring villan. Bland annat har det brunnit i en fyrhjuling, en motorcykel, en förådsdörr och en vedhög. Branden spred sig till fasaden till villan som också fick skador.
Poliserna som varit på platsen har gjort en brottsplatsundersökning men lyckades inte säkra några spår.
– Vi har ingen misstänkt, säger Calle Persson.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.