Nu åtalas två nordvästskånska bröder för flera fall av våldtäkter. Foto: SVT/Markus Hjortsman

Bad nioåring om nakenbilder – döms till böter

Publicerad

Han sa sig vara sju år när han chattade i den populära appen och fick en nioåring i Skåne att skicka avklädda bilder på sig själv. Men egentligen var han i 20-årsåldern. Nu döms han i Helsingborgs tingsrätt.

Mannen bor i en kommun i närheten av Stockholm. Det var med hjälp av appen Snapchat som han fick kontakt med en nioårig flicka i Skåne och bad henne skicka nakenbilder på sig själv – trots att hon skrev hur gammal hon var.

Flickan skickade två avklädda bilder innan hennes mamma anade oråd och tog telefonen. Under de följande dagarna fortsatte mannen skriva meddelanden och be om fler bilder.

Mannen förnekar att det är han som skickat meddelandena. Efter en husrannsakan i mannens lägenhet har polisen dock kunnat se att flera meddelandena på olika dagar har skickat därifrån. Därmed anser Helsingborgs tingsrätt att det är bevisat att det är mannen som skickat dem.

Han döms för utnyttjande av barn för sexuell posering och försök till samma brott. Påföljden blir dagsböter. Han ska också betala skadestånd till flickan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.