Bilist jagad av polisen i Helsingborg – körde in stolpe

Uppdaterad
Publicerad

En biljakt i Helsingborg, natten till tisdagen, slutade med att en misstänkt drograttfyllerist körde in i en stolpe. 

Mannen, som är i 30-årsåldern, vägrade stanna vid en poliskontroll. Han accelererade i stället och fortsatte på väg 111 i riktning mot Ättekulla. 

Krockade med stolpe

Polisen följde efter bilen. I korsningen Industrigatan-Koppargatan tog färden slut sedan föraren kört in i en stolpe. Bilen stannade därefter mot trottoarkanten. 

– Mannen klev ur bilen och började gå från platsen. Patrullen stoppade honom och tog honom med för kroppsbesiktning, säger Mikael Rosell, inre befäl vid polisen i Helsingborg.

Mannen är nu misstänkt för drograttfylleri.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.