Läkaren sa inget om cancern i ögat – har levt med den i fyra år

Publicerad

För fyra år sedan fick Veronica Sivertoft svaret att hon inte hade någon cancer i sitt öga. Men nu har det kommit fram att det redan då inte kunde uteslutas risk för cancer – därför anmäler hon nu ögonmottagningen på Skånes Universitetssjukhus i Lund.

Veronica Sivertoft som bor i Helsingborg har under flera år levt med besvärande ögonproblem. Därför fick hon sitt öga undersökt på ögonmottagningen i Lund 2018 och fick svaret att hon inte hade cancer.

Men efter en andra undersökning tidigare i år fick hon diagnosen ögoncancer, maltlymfom. Och nu har det också framkommit att patologen redan 2018 antecknat att maltlymfom inte kunde uteslutas.

Det fick hon inte veta.

– Jag blev helt förfärad för jag tycker att mitt öga har sett likadant ut i fyra år. Jag fick svaret att ett misstag hade begåtts, säger Veronica Sivertoft.

Trots fyndet vid undersökningen 2018  inleddes ingen cancerutredning och hon har ovetande troligtvis levt med sin cancer i fyra år.

I videon ovan berättar hon om sin besvikelse på sjukvården.

Anmält till IVO

Nu har hon anmält ögonmottagningen till bland annat Inspektionen för vård och omsorg (IVO).

Som alltid när vi får klagomål eller själva upptäcker risker gör vi en genomlysning inom verksamheten för att se om det finns områden där vi behöver förbättras. När vi formellt får ta del av IVO-anmälan gällande det här fallet kommer vi att hantera den enligt gängse rutiner, svarar Lena Rung, verksamhetschef för ögonsjukvården på Skånes universitetssjukhus i ett mail.

Veronica Sivertoft poängterar att hon är nöjd med övrig vård hon fått från alla kliniker som försökt hjälpa henne och att hon inte förväntar sig en ursäkt eller konkret svar på vad som gått fel.

– Jag hoppas bara att det gör att ingen annan ska behöva utstå det jag gått igenom de senaste fyra åren, säger hon.

Inlett behandling

Läkarna har berättat att det är en långsamt växande form av cancer, men hon vet inte om hon kommer bli frisk från den. Hon har inlett en strålningsbehandling för att bekämpa sjukdomen.

– Jag kan leva med cancern i många år innan den sprider sig, och nu när man har uppsikt på den tror jag inte att jag kommer förlora ögat. Men jag vet inte om jag kommer bli frisk från det, säger hon.

I nästa vecka är det återbesök och då får Veronica Sivertoft veta om strålningen har gett något resultat.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.