Förra året var det ett dystert år för restaurangbranchen i Skåne. Men inte i Svalövs kommun – där ökade försäljningen i fjol med tio procent jämfört med året före, något som P4 Malmöhus var först att rapportera om.
– Bakom siffrorna finns en verklighet med företagare som sliter hårt för att hålla sina verksamheter igång på bästa sätt och jag imponeras ofta över den drivkraft företagarna i Svalövs kommun har, säger Joakim Nilsson, näringslivsansvarig Svalövs kommun.
”Var livrädda”
Gåsapågarna i Bialitt öppnade sin verksamhet för drygt ett år sedan, i början av pandemin och ungefär samtidigt som Sverige fick sitt första dödsfall.
– Vi var livrädda precis när vi hade öppnat. Det kändes lite grann som om vi hade köpt grisen i säcken, säger Victor Hallin.
Söker sig från stan
En orsak till att det går bra för Svalövs restauranger, trots rådande pandemi, kan vara att det inte finns så många matställen i kommunen och att folk i städerna söker sig ut på landsbygden.
– Det visade sig att att de löste sig, folket vill ju ut från stan istället och komma ut på landet och äta, säger Victor Hallin.