Foto: Tittarbild: Sven-Erik Silander

Här passerar världens största segelyacht

Uppdaterad
Publicerad

Det är en rysk privatperson som tagit sin segelyacht på jungfrutur genom Sundet. Segelyachten kostar upp emot 500 miljoner euro och är världens största i sin klass.

– Det var min fru som såg båten från vårt fönster och den är verkligen enorm, jag har aldrig sett något liknande berättar Sven-Erik Silander som skickat in bilder till SVT.

Båten, en Sailing Yacht A, är 143 meter lång och har drygt hundra meter höga master. Den passerade på förmiddagen sundet och stack verkligen ut.

Längre än Scandlinesfärjorna

Den är drygt trettio meter längre än Scandlinesfärjorna som ”bara” är 110 meter långa, men är alltså privatägd.

Segelyachten ägs av ryssen Andrej Melnitschenko och är precis färdigtillverkad på varvet i Kiel, därifrån den nu kommer på sin jungfrutur mot Kristiansand i Norge. Därefter går färden vidare till Spanien.

– Det är verkligen inte en vanlig syn det här, jag har kollat upp på nätet, dessa båtar kostar någonstans mellan 300 och 500 miljoner euro, säger Helsingborgs hamnkapten Mikael Hultgren.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.