Kommunstyrelsens ordförande Peter Danielsson och stadsdirektör Palle Lundberg var förklädda till kockar på måndagsmorgonen. Många helsingborgare undrade vad som pågick vid rådhuset. Det var styrelsen för Årets Kock besökte staden, som i år ska stå värd för en av semifinalerna. Den 11 november hålls tävlingen i Helsingborgs Arena. Den andra semifinalen avgörs i Karlstad och finalen för Årets kock 2016 är i Stockholm.
En jury väljer ut 40 bidrag efter en bedömning av inskickade recept. Kockarna får sedan laga mat inför juryn och sedan tas 18 semifinalister ut.
Rikard Nilsson är också anlitad av kommunen för att ta fram en handlingsplan för ”Sveriges matstad Helsingborg”. I slutet av september lämnar hn in sitt förslag.
– Vi har 7 000 företag som jobbar med mat i nordvästskåne och förutsättningarna är fantastiska, säger Rikard Nilsson.