– Ett tråkigt besked att ge men det var nog inget oväntat vare sig för facken eller de anställda, säger Staffan Bremander, personalchef för Peabs affärsområde industri.
Peab PGS Ängelholm tillverkar delar till stora bostadshus, som bjälklag mellan våningar.
– Dessa tunga betongprodukter fraktas nu i huvudsak till Storstockholm och Mälardalen där vår huvudmarknad finns. Då vill vi istället tillverka produkterna i Hallstahammar cirka tio mil från Stockholm vilket vi räknar med ska bli lönsamt till skillnad från produktionen i Ängelholm, säger Stefan Bremander.
Personalens framtid osäker
Själva avvecklingen av produktionen ska genomföras i sommar. Peab kommer att sitta ner med varje medarbetare för ett samtal om deras framtid men personalchefen vågar inte sia om hur många som kommer att kunna få jobb inom koncernen.
– Vi hoppas kunna ge jobb till alla dessa anställda,om de kan flytta med till Hallstahammar eller till Stockholm eller få jobb i andra av Peabs verksamheter, exempelvis i Skåne, säger Staffan Bremander.
Jenny Sandin Sjöholm är facklig representant för Unionen och fick idag tillsammans med de andra fackliga beskedet och före de anställda.
– Det är svårt att säga vad andra har väntat, men jag såg inte detta komma. Jag ska prata med de anställda imorgon när denna information hunnit smälta in, avslutar Jenny Sandin Sjöholm.