Agnes Andersson tog steget att flytta till en ny stad trots pandemin – hör henne berätta mer om sitt första år i Linköping i klippet ovan. Foto: privat

Studenten Agnes: ”Har ingen aning om vad studentlivet ska vara”

Publicerad

Agnes Andersson flyttade från Helsingborg till Linköping för att studera till fysioterapeut efter studenten. Men under hennes universitetstid har den mesta utbildningen skett på distans.

– Det har varit en stor nackdel, säger hon.

Agnes Andersson var en av dem som SVT Nyheter Helsingborg träffade på studentdagen förra året. Nu bor hon i Linköping och studerar till fysioterapeut.

Trots att den mesta undervisningen sker på distans har hon fått nya vänner i staden, men hoppas på ett mer vanligt studentliv i höst.

– Jag vet inte vad som är normalt och har ingen aning om vad studentlivet ska vara, säger hon.

Hör Agnes Andersson berätta om sitt år i Linköping i klippet ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.