Han blir ny chef för Migrationsverket
Viken-bon Mikael Ribbenvik, 49, fortsätter som generaldirektör för Migrationsverket. Därmed är det en riktig veteran inom myndigheten som nu ska anpassa och krympa verksamheten.
Mikael Ribbenvik har varit tillförordnad generaldirektör sedan september 2016 då Anders Danielsson lämnade posten. Nu blir han GD ”på riktigt”, vilket Expressen var först med att uppge.
– Han är en person som kan myndigheten utan och innan. Han präglas av genuin kompetens och ett utomordentligt gott omdöme och ett gott hjärta, berömde justitie- och migrationsminister Morgan Johansson vid en pressträff.
Morgan Johansson pekade på Migrationsverkets uppdrag framöver: att hålla nere handläggningstiderna, upprätthålla rättssäkerheten, klara anvisningarna till kommunerna och att ställa om verksamheten.
– Nu när antalet asylansökande gått ned måste kostymen anpassas. Det är också en stor uppgift, sade Morgan Johansson.
En överdirektör ska tillsättas, men vem det blir är inte klart.
Migrationsverket har i dag över 8 000 anställda.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.