Lars Bryngelsson är vd på Ox2 som förvaltar vindkraftsparken på Björkvattnet. Foto: Privat och SVT.

67 meter lång vinge bröts av från vindkraftverk

Uppdaterad
Publicerad

Under tisdagskvällen kom det in uppgifter om att en person hade hört en explosion vid vindkraftverket i Björkvattnet i Ragunda kommun. Morgonen därpå bekräftades det att det var en 67 meter lång vinge, som brutits av från ett vindkraftverk. Inga personskador rapporterades in, enligt en rapport som bolaget har lämnat till Länsstyrelsen.

Länstyrelsen har tillsynsansvar över bolagets miljötillstånd men det är bolaget som fått i uppgift att utreda vad som orsakade olyckan.  Nu har området spärrats av eftersom det en finns risk att delar av bladet som sitter kvar kan rasa ner. 

Lars Bryngelsson är vd på Ox2 som förvaltar vindkraftsparken på Björkvattnet.

– Vi ser i nuläget inga indikationer på att man bör vara orolig i den här parken. Vi har valt att tillfälligt pausa 10 andra tubiner i parken.

Det kommer att vara en väldigt omfattande utredning för att säkerhetsställa att bolaget vet vad olyckan beror på.

Ni tror inte att det rör sig om ett brott?

Vi har inga indikationer på att något brott ska ligga bakom, säger Lars Bryngelsson, vd på Ox2.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.