Det är främst äldre män som lämnar Jägareförbundet. Bland kvinnor och yngre är tappet inte lika stort. Foto: SVT arkiv

Antalet medlemmar i Jägareförbundet Mitt Norrland minskar – 400 färre på ett år

Publicerad

Antalet jägare blir allt färre. Sedan förra året har Jägareförbundet Mitt Norrland, där Västernorrlands och Jämtlands län ingår, tappat drygt 400 medlemmar och har nu strax under 14000 medlemmar.

Enligt Gun Fahlander, ordförande i Jägareförbundet Mitt Norrland, är det främst bland männen som medlemstappet syns. Bland kvinnor och yngre är det inte lika stort.

Men varför Jägareförbundet tappar medlemmar vet man inte.

– En gissning är att det bror på att älgstammen minskar. Om det knappt finns någon älg att jaga kanske en del upplever det som meningslöst att vara medlem, säger Gun Fahlander.

Antalet jaktkort minskar också

Minskad älgstam kan också vara en anledning till att antalet lösta jaktkort minskar. De senaste åren har antalet lösta jaktkort minskat med ungefär 3 procent per år, enligt Naturvårdsverket.

Medlemstappet ska analyseras

Nu ska Jägareförbundet analysera vad medlemstappet kan bero på.

– Vi måste ta reda på vad det beror på och sedan arbeta aktivt för att öka antalet medlemmar igen, säger Gun Fahlander.

Enligt Jägareförbundet är Jämtlands län fortfarande det mest jägartäta länet i landet sett till hur många som löser jaktkort och hur många som bor här.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.