Maria Munk butikschef för Stora Coop i Lillänge trodde inte att it-attacken var så allvarlig i början. Hör mer om hur butiken repar sig i klippet ovan.

Coop i Lillänge har öppnat igen – butikschefen: ”Vi förstod inte hur stort det här var”

Uppdaterad
Publicerad

Efter en helg med många svettpärlor i pannan kunde Stora Coop i Lillänge öppna på måndagsförmiddagen. Detta efter att butiken varit stängd sedan matvarukedjan utasttes för en hackerattack på fredagen.

Coop centralt har prioriterat att hjälpa de stora butikerna, även i Storlien har man kunnat öppna under måndagsmorgonen.

– Vi håller som bäst på att få igång kassalinjerna, berättade Stora Coops butikschef Maria Munk vid 9-tiden på måndagsmorgonen.

På Stora Coop hade fyra kassalinjer kommit igång på måndagsförmiddagen men man jobbade vidare för att få kassorna att exempelvis registrera rabatter. Affärernas självscaninng-service fungerar inte. 

Går att handla online 

Ännu finns inget besked om när de mindre butikerna kan komma igång men på många mindre affärer går det fortfarande att beställa sina varor på internet för upphämtning. Detta är bland annat möjligt på orter såsom Åre, Sveg, Strömsund och Hammarstrand. Det är dock oklart när affärskedjan kan återgå till ett normalläge.

– Det är alldeles för tidigt att säga, vi jobbar butik för butik just nu, säger Rebecca Göransson, presstalesperson på Coop Nord. 

I klippet ovan kan du höra hur Stora Coop i Östersund hanterar situationen efter it-attacken.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.