Elev i Östersund ville inte vila på idrotten – slog och sparkade lärare

Uppdaterad
Publicerad

I en anmälan till Arbetsmiljöverket framkommer att en elev utsatt två skolanställda för våld i samband med en idrottslektion.

Det framkommer i en anmälan om tillbud som Östersunds kommun har gjort.

Enligt anmälan var det i samband med att den aktuella elevens lag blev ålagda att ta en paus för att det var andra lags tur att spela som eleven gick till angrepp mot skolpersonalen.

Eleven har enligt anmälan sparkat och förstört undervisningsmaterial. Därefter ska en lärare ha angripits med plastkäpp. När läraren försökte slå bort käppen fick läraren skador i form av svullnad och smärta på handen. Annan personal lyckades ta av eleven pinnen varpå eleven enligt anmälan hämtar ytterligare en käpp och försöker slå personalen. Eleven ska också ha sparkat på personal.

Nu har skolans rektor anmält händelsen till Arbetsmiljöverket som ett tillbud – fysiskt våld.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.