I juni beviljade Länsstyrelsen i Jämtlands län en ansökan om älgjakt inom Ruvhten sijte. Sökanden var en före detta fjällägenhetsarrendator, som ansökte om förnyat tillstånd för älg- och björnjakt. Enligt beslutet skulle den dubbla jakträtten lösas med separata jakttider. Det rapporterar Sameradion & SVT Sápmi.
Nu har Ruvhten sijte överklagat beslutet, och ärendet kommer gå till regeringen och Näringsdepartementet för prövning.
Samebyn menar i sin överklagan att privatpersonens jakt skulle påverka renskötselarbetet i området. Det främst genom användandet av jakthundar, men också på grund av den ökade mänskliga aktiviteten i området.
”En rätt som tillkommer Ruvhten Sijte i egenskap av urfolk, måste väga tyngre än en enskild persons nöjesjakt”, skriver samebyn i sin överklagan.