Onödig kommunal verksamhet ska sättas på paus. Men regeringen har inte berättat vad som är att betrakta som onödigt.
– Jag kan inte tänka mig att det gäller våra egna förvaltningar. Om vi tyckt att någon av dem var onödig så hade vi ju inte haft dem, säger kommundirektören Anders Wennerberg.
Han tror snarare att det ska handla om fritid och kultur som utövas i kommunernas anläggningar.
– I princip är det nog som vi har det i dag, fast ännu skarpare, menar Wennerberg.
Tar nya tag på måndag
Hittills har undantag för ungdomar födda senare är 2005 funnits. Nu ska också de omfattas av restriktioner om deras idrottsutövande bedrivs i kommunala anläggningar.
Man skulle kunna tolka nyordningen som att det exempelvis blir förbjudet att spela bandy på en kommunal utomhusbana?
– Jo, men det låter ju inte rimligt, säger Wennerberg.
Det var under lördagen svårt att komma vidare med frågan, och nu släpper man den helt enkelt för att ta nya tag på måndag. Trots att alltså de nya reglerna redan ska gälla.
– På måndagsmorgonen tar vi kontakt med regeringskansliet och sedan sätter vi oss med regionens smittskydd och runt lunchtid bör vi ha kommit till en slutsats för hur restriktionerna ska uttolkas, säger Anders Wennerberg.