Inlandsbanans vd Peter Ekholm och den nya motorvagnen Foto: SVT

Moderna tåg på Inlandsbanan

Uppdaterad
Publicerad

Inlandsbanan satsar på en modern motorvagn i vinter. Samtidigt satsar bolaget på arbetspendlare.

Från och med december 2016 kommer en ny modern motorvagn trafikera Inlandsbanan mellan Östersund och Mora.

– Nu blir det nya grejer, säger Inlandsbanans vd Peter Ekholm. Vi har hyrt motorvagnen i ett projekt från julen 2016.

Inlandsbanan AB

Projektet som han pratar om handlar om sträckan Östersund- Mora, som man har kört vintertid under fyra år, men då under namnet Snötåget. Från början var det tänkt som ett tåg för skidturister till och från Röjan, men under tiden har man märkt att den största delen av passagerarna inte kliver av i Röjan. Det nya projektet ska innefatta en pendlingslinje från Åsarna till Östersund och sen ner till Mora och tillbaka.

Det är kommunerna Östersund, Berg, Härjedalen, Orsa och Mora som står för finansieringen, tillsammans med regionerna.

– Det politiska beslutet för motfinansieringen från regionerna är inte taget än, säger Peter Ekholm. Men vi har fått goda förhandsbesked på finansieringen.

Inlandsbanan ägs gemensamt av de 15 kommunerna längs banan, från Mora i söder till Gällivare i norr och planer finns för liknande persontrafik även norrut:

– Vi ska ta del av erfarenheter från det här projektet, säger Peter Ekholm. Och vi kommer absolut att titta på liknande trafik längre norrut.

Så småningom kan alla motorvagnar komma att bytas ut.

– Samhället förändras och vi är en del av samhället så det ser jag som absolut nödvändigt, avslutar Peter Ekholm.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Inlandsbanan AB

Mer i ämnet