Ope skolad hotad igen

Uppdaterad
Publicerad

ÖSTERSUND Ope skola i Östersund har hotats av nedläggning åtskilliga gånger. Men nu kan ett beslut vara nära. Den 26 oktober ska politikerna sätta ned foten.

Kommunens utredning visar att när elevantalet minskar så måste man använda lokalerna mer effektivt. Ett av förslagen som ska upp i nämnden den 26 oktober är att skolan i Ope läggs ner och att eleverna flyttas till Ängsmon i Torvalla.

Men föräldrarna har god vana av att spjärna emot och gör det även denna gång. De vill ha sin byskola kvar.

– Det är märkligt att politikerna vill lägga ner en skola som är populär bara för att fylla tomma lokaler i en annnan, säger Kia Flykt som har sin son i skolan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.