Tre poliser i reflexvästar övervakar en folksamling inomhus.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Det har varit en god tillställning, som vi upplever det men hög fyllernivå” – hör polisens insatschef summera avslutningshelgen i Åre som lockade tusentals besökare. Foto: Eva Danielsson/SVT

Polisen om avslutningshelgen i Åre: Mycket fylla och droger men få ingripanden

Uppdaterad
Publicerad

Skid- och musikfestivalen Åre Sessions drog storpublik till Åre i helgen. Polisen rapporterar om mycket alkohol men få allvarliga incidenter. Den extra bevakningen fungerade väl, berättar insatschefen.

– Det har varit mycket fylla och droger, men vi har inte behövt ingripa så mycket, säger Martin Sundin Trollvik, insatschef på polisen i Åre.

Skidsäsongen i Åre avslutades i helgen med en kombinerad skid- och musikfestival, Åre Sessions, som lockade tusentals besökare. Polisen hade extra bevakning under hela helgen.

– Dels har vi haft en drönare som har flugit och övervakat området. Vi har också haft många aspiranter som gör sina första pass och det har funkat väldigt bra. Just att vi kan vara på gator och torg och finnas på hotspots vid specifika tidpunkter betyder mycket, säger Martin Sundin Trollvik.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.