Även i centrala Östersund gjorde stormen Mats sig påmind under söndagskvällen. Foto: SVT

Strömsundsbor strömlösa i Stormen Mats spår

Uppdaterad
Publicerad

Närmare 1 700 Eonkunder i Strömsunds kommun var ännu på måndagsmorgonen utan el efter stormen Mats framfart under natten.

Vid kvart i sju på måndagmorgon meddelade Eon att totalt 1 689 abonnenter i Jämtlands län fortfarande är strömlösa, de allra flesta i Strömsunds kommun.

I Hotingstrakten föll ett träd ner över en elkraftledning och enligt räddningstjänsten började det brinna och det orsakade ett strömavbrott för många kunder.

Eon meddelar att de drabbade hushållen finns i Alanäs, Backe, Bodum, Fjällsjö, Frostvilken, Hoting, Ström och Tåsjö.  Dessutom finns 14 strömlösa hushåll också i Ragunda kommun.

Lugnt i Östersund

I Östersund meddelar räddningstjänsten att det varit ganska lugnt under natten, det enda stormrelaterad man haft att jobba med var ett stket som blåst omkull i stadsdel norr.

I Gällötrakten har ett träd blåst ner över vägen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.