Foto: SVT

Tuff tid för småföretagare kartläggs

Uppdaterad
Publicerad

Musikerna i dansbandet Jannez är bara några av de småföretagare i länet som fått sin tillvaro omkullkastad sedan coronapandemin slog till. Nu ska forskare vid Mittuniversitet och deras kollegor i Trondheim undersöka hur småföretag hanterat statliga stödåtgärder och frågor som rör bland annat arbetsmiljö, hälsa och rehabilitering under och efter coronapandemin.

– Man kan ju tänka sig att den här pandemin är en säkert en stor belastning för ledare och medarbetare i de här mindre företagen. Och är du ledare i ett mindre företag vet vi av tidigare forskning att då har du en hög arbetsbelastning, du jobbar många timmar i veckan, och sannolikt har då den här pandemin ställt ytterligare krav på en mängd olika sätt, säger Stig Winberg, professor i folkhälsovetenskap vid Mittuniversitetet.

Han är en av forskarna som i ett nytt  omfattande forskningsprojekt ska undersöka hur småföretagare i Europa hanterat statliga stödåtgärder och frågor som rör bland annat arbetsmiljö, hälsa och rehabilitering under Coronakrisen.

Coronaviruset i Jämtlands län

Projektet pågår till 2023

Forskningsprojektet har tilldelats drygt 3,4 miljoner kronor av AFA Försäkring och kommer att pågå till och med hösten 2023. Forskare inom ämnet rehabiliteringsvetenskap vid Mittuniversitetet samverkar med kollegor vid Norges teknik- och naturvetenskapliga universitet, NTNU, i Trondheim.

− Som bekant skiljer sig strategierna åt mellan Norge och Sverige när det gäller hanteringen av coronaviruset och därför ingår det också i projektet att jämföra konsekvenserna av krisen för företag i Sverige och i Norge, säger Stig Vinberg.

Musikerna i dansbandet Jannez är några av alla de småföretagare i länet som påverkats mycket av coronapandemin. De har inte haft en spelning sedan i mars och har istället haft gott om tid, men ont om inkomster. Se hur de tänker om hösten och framtiden i videon.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Coronaviruset i Jämtlands län

Mer i ämnet