Under tisdagen fick medarbetarna vid sågverket i Ramkvilla beskedet att verksamheten läggs ner. Endast hyvelproduktionen med fem anställda blir kvar på orten.
– Det blir självklart en chock för många och flera var ledsna och bestörta och det har jag förståelse för, säger Jörgen Lindquist.
Södra har under flera år haft dålig lönsamhet på sågverkssidan och försök att förbättra har inte gett det resultat som ledningen önskade därför blir det nu kraftiga neddragningar och en samordning till de större sågverken.
– Vi tror att vi kan spara mycket med några få enheter istället för flera mindre, säger Jörgen Lindquist.
Nu startar fackliga förhandlingar enligt Jörgen Lindquist kommer Södra gå in med flera åtgärder för att stötta de medarbetare som har behov av det.
– Vi kommer erbjuda stöd i olika former och öven utbildningsinsatser där det kan bli aktuellt, säger Lindquist.
Södra är ägare till hustillverkaren Trivselhus som finns i Landsbro och Korsberga och förhoppningen är nu att mellan 10 och 20 av de som blir av med jobben på sågverket skulle kunna erbjudas anställning där.
– Hustillverkningen går bra och där går vi upp i produktionskapacitet. Vi hoppas få över så många som möjligt dit, säger Jörgen Lindquist.