Det är barnen som går i förskoleklass som nu ska kunna bli erbjudna avgiftsfri simskola. Det enda kommunerna behöver göra för att få bidraget är att fylla i en blankett och skicka den till socialstyrelsen. Värnamo kommun är just nu mitt uppe i planeringsarbetet för att kunna erbjuda simskola för alla barn i åldersgruppen. Något Värnamo Nyheter berättade tidigare.
– Vi ska göra vad vi kan för att göra det så enkelt som möjligt för alla att vara med. Varje förälder kommer bli kontaktade på något sätt, säger Johan Arvidsson som är fritidschef på Värnamo kommun.
650 barn
I badhuset i Värnamo ljuder det av glada tillrop från barn som är på besök med fritids. I hallen finns en 25 meter lång simbassäng och två andra bassänger som är mer för lek. Det är alldeles för lite bassänger för att kunna erbjuda simskola för de 650 barn i kommunen som är i ålder för förskoleklass. Därför kommer simskolan arrangeras ute i sommar. Och de har också utökat samarbetet med Värnamo simsällskap.
– Vi är väldigt tacksamma att kommunen tar kontakt med oss och utnyttjar de föreningsresurser som finns, Säger Christer Ringblom som är ordförande i Värnamo simsällskap.
Personal behöver utbildas
Regeringen har lämnat viss frihet i hur pengarna ska användas för att lösa den avgiftsfria simskolan på bästa sätt. Så av den dryga miljon som Värnamo kommun får kommer inte allt gå direkt till simundervisningen.
– Vi kommer behöva utbilda några stycken extra, det kommer kräva en del administration. Men det mesta kommer användas i simundervisningen, säger Johan Arvidsson på Värnamo kommun.
Så mycket kan din kommun få
Aneby 195 679
Gnosjö 275 400
Mullsjö 258 490
Habo 526 642
Gislaved 843 111
Vaggeryd 434 842
Jönköping 4 205 891
Nässjö 847 942
Värnamo 1 002 553
Sävsjö 343 042
Vetlanda 816 537
Eksjö 396 190
Tranås 504 900