Alla tar med sig sin egen dator och koppar in. Dreamhack är världens största digitala festival och arrangeras såväl på vintern som på sommaren. Nu hoppas alltså arrangören att det ska bli deras största sommararrangemang någonsin.
– Nytt för i år är att vi har ett stort utomhusområde med discotält, pool och beachwolleyboll, säger Fredrik Nyström på Dreamhack.
Redan på plats
Elmia öppnade sina portar vid åttatiden på lördagsmorgonen och Fredrik Nyström menar att de flesta besökare redan har fått upp sin dator. Klockan fyra på lördagen invigs Dreamhack och lamporna på Elmia släcks ner.
Samarbete med polisen
Dreamhack har alltid haft nolltolerans mot alkohol och droger och har ett nära samarbete med Jönköpingspolisen. Sammanlagt finns det 500 personer som arbetar under festivalen.
– Den största delen av dem arbetar med säkerhet, säger Fredrik Nyström.