Foto: TT

En person gripen för inbrott på Systembolaget i Eksjö

Uppdaterad
Publicerad

Under tisdagen greps en man i 30-årsåldern för inbrottet på Systembolaget i Eksjö i början av året. Det var genom flera säkrade spår som polisen lyckades gripa honom.

Det var under nyårshelgen som tjuvar på något sätt rivit en vägg tillhörande Systembolaget i Eksjö och tagit sig in till butikens lager och stulit alkohol för omkring 200 000 kronor.

– De har tagit sig in på lagret från en närliggande byggnad genom att såga eller slå sönder en tegelvägg, sa Erik Terneborn, polisens presstalesperson Region Öst till SVT Jönköping efter inbrottet.

Känd sedan tidigare

Mannen som polisen grep är hemmahörande i Eksjö och ska vara född på 70-talet, berättar Göran Landén på Höglandspolisen.

– Han är känd för oss sedan tidigare för liknande brott, säger Landén.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.