Badmintontalangen Felicia Franzén känner sig hemma i Sävsjös idrottshall. Där har hon spelat badminton sedan hon var sex år. Idag är hon på elitnivå. Foto: SVT

Felicia Franzén från Bodafors är en småländsk stjärna i badminton

Publicerad

13-åriga Felicia Franzén från Bodafors har praktiskt taget vuxit upp i Sävsjös idrottshall. Som sexåring började hon spela badminton och var redan året därpå ute på sina första tävlingar. Idag är hon med i svenska landslaget.

Felicia Franzén har badminton i blodet. Med en mamma, pappa och bror som alla utövat sporten föll det sig naturligt att också hon skulle börja. Och det dröjde inte länge förrän hon var fast.

Efter bara ett år var Felicia ute på sina första tävlingar. Och det gick bra, riktigt bra. Snart blev hon uttagen till juniorlandslaget och där har hon varit ett par år nu.

– Första gången började jag lipa när jag fick veta. De andra gångerna var det såklart lika kul, men jag kanske inte började gråta, säger hon.

Riktig vinnarskalle

I år är den främsta målsättningen att ta sig till europamästerskapen. Men Felicia tar ingenting för givet. Framgång kräver hårt arbete och en stark vilja att utvecklas och bli bäst.   

– Jag hatar verkligen att förlora och är bra på tagga till när jag ligger under i en match. Man måste ju ha en vinnarskalle för att ta sig någonstans, konstaterar hon.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.