Jernhusen som äger och förvaltar resecentrum och stationer längs den svenska järnvägen har låtit sina resenärer säga sitt. Enligt enkätundersökningen Nöjd Resenärsindex – som mäter miljön, tryggheten och servicen – framgår det att resenärerna är allra nöjdast med Nässjö station.
- Resenärerna i Nässjö är framför allt nöjda med tryggheten i stationsområdet och att det finns parkering för cyklar. Inomhus är det enkelt att hitta och sittplatserna är bra. De tycker också att det är rent och välkomnande, säger Åsa Dahl, affärsområdeschef på Jernhusen, i ett pressmeddelande.
Resecentrum i Jönköping hamnade på en sjunde plats över landets populäraste järnvägsstationer, på samma placering som Stockholm central.